Ametystowy Koralik

BEADING OD PODSTAW

nataliej / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)

Kolorowy zawrót głowy – o barwach i ich znaczeniu

Wybierając kolory koralików do wykorzystania w projekcie, istotna jest kontrola palety barw, ponieważ oryginalność projektu należy zwiększać dzięki różnorodności zastosowanych paciorków, a nie rozmaitości kolorów. Różnobarwność koralików kusi, aby wykorzystać jak najwięcej kolorów, czego jednak nie należy robić.

Przy doborze właściwych kolorów koralików pomocne będzie koło barw wykorzystywane m.in. w malarstwie. Koło barw jest bardzo poręcznym narzędziem ułatwiającym zrozumienie i wyczucie barw i zależności pomiędzy nimi. Wzajemne relacje i wzajemne oddziaływanie na siebie poszczególnych barw zależą bowiem od wzajemnego położenia w kole barw.

koło barw
Rysunek z książki Juju Vail - „Biżuteria z koralików”
  1. Barwy monochromatyczne – wykorzystujemy różne odcienie jednej barwy. Taki dobór kolorów pozwala na stworzenie dobrze wyglądającego projektu, który nie będzie raził w oczy.
  2. Barwy harmonijne (analogiczne) – wykorzystujemy barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw, które doskonale z sobą współgrają. Nasz odbiór takich barw jest pozytywny, a prace stworzone z ich użyciem wydają się zrównoważone i nieagresywne. Dlatego też, jeśli chcemy używać niebieskiego, akcentujemy go z zieleniami albo fioletami.
  3. Barwy dopełniające (kontrastowe) – wykorzystujemy kolory, które na kole barw leżą naprzeciwko siebie, jak zielony i czerwony. Barwy te silnie kontrastują ze sobą. Należy unikać stosowania kolorów tego typu, chyba że wyrazisty kontrast jest tym, co chcemy osiągnąć.
  4. Barwy triadyczne – to trzy kolory, które na kole barw leżą w równej odległości od siebie (zgodnie z tą zasadą, do żółtych paciorków pasują również niebieskie i czerwone). Kombinacja kilku mocnych barw jest jednak różnie odbierana i zależy od gustów odbiorcy. Bardzo łatwo można uzyskać efekt nieprzyjemny dla oka, a ponadto nadmiernie duża liczba barw koralików zestawionych ze sobą wygląda jarmarcznie i działa na niekorzyść całej pracy.

Wykorzystując przedstawione powyżej uwagi na temat barw i ich wzajemnych zależności, można z łatwością dobrać koraliki, które utworzą harmonijny projekt i w pełni wykorzystają moc tkwiącą w kolorach.

Dobrym pomysłem jest także łączenie paciorków matowych z błyszczącymi. Jeśli umieścimy kilka rodzajów połyskujących koralików obok siebie, efekt może być przytłaczający, a sama biżuteria będzie wyglądała dość tandetnie. Z kolei w otoczeniu matowych, nieprzezroczystych koralików, te błyszczące będą nadawać charakter całej pracy.

Aby ocenić łączny efekt grupy koralików, najlepiej nawlec je na żyłkę i sprawdzić, jak wyglądają razem. Jeśli planujemy pracę nad większym projektem, warto zrobić małą próbkę ściegiem peyote o szerokości 10 koralików i wysokości 5 cm.

<< Powrót do artykułów