Ametystowy Koralik

BEADING OD PODSTAW

nataliej / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)

Ściegi

Ścieg pod kątem prostym (right-angle weave)

Aby wykonać taki ścieg, należy zacząć od podstawy z czterech koralików, połączonych w kółko. Potem dodajemy po trzy koraliki (a-c). Postępując dalej w ten sposób tworzymy jeden rząd. Kolejne rzędy wykonujemy poprzez dokładanie odpowiednio po trzy lub po dwa koraliki.

right-angle weave right-angle weave right-angle weave Do góry

Ścieg pod kątem prostym przestrzenny (right-angle weave tube)

Do tego ściegu potrzebny jest fragment wykonany ściegiem pod kątem prostym, składający się z trzech rzędów. Igłę przewlekamy do ostatniego (górnego) koralika w trzecim rzędzie (a). Nawlekamy koralik i przewlekamy igłę przez koralik znajdujący się naprzeciwko początkowego. Nawlekamy następny koralik i przewlekamy igłę przez koralik początkowy (b). Przewlekamy igłę przez koraliki tak, aby znalazła się w następnym górnym koraliku trzeciego rzędu i powtarzamy nawlekanie koralików w sposób opisany powyżej do końca rzędu (d-e).

right-angle weave tube Do góry

Ścieg kwadratowy (square stitch)

Nawlekamy rząd podstawowy. Drugi rozpoczynamy od nawleczenia dwóch koralików, po czym przewlekamy igłę przez te właśnie dwa nawleczone koraliki. Następnie nawlekamy koralik i przewlekamy nitkę przez przedostatni koralik pierwszego rzędu i przez ten właśnie nawleczony. Kontynuujemy, nawlekając jeden koralik, przechodząc przez trzeci od końca w pierwszym rzędzie i z powrotem przez ten właśnie nawleczony. Powtarzamy w poprzek aż do końca rzędu.

square stitch square stitch Do góry

Ścieg drabiniasty (ladder stitch)

Nawlekamy dwa koraliki, a następnie przeciągamy przez nie igłę (a-c). Nawlekamy następny koralik i przewlekamy igłę przez poprzedni, a potem przez dopiero co nawleczony (c-d). Kolejne koraliki dokładamy w ten sam sposób. Należy zauważyć, że igła przechodząca przez ostatni koralik znajduje się raz u dołu, a raz u góry.

ladder stitch ladder stitch Do góry

Ścieg cegiełkowy (brick stitch)

Zaczynamy od rzędu podstawowego, który wykonujemy ściegiem drabiniastym. Ilość koralików użytych w pierwszym rzędzie zależy od tego, na ile szeroki wzór chcemy uzyskać. Następnie nawlekamy dwa koraliki tak jak w pierwszym rzędzie i przewlekamy igłę pod nitką łączącą dwa koraliki pierwszego rzędu i znów przez drugi nawlekany koralik. Kolejne dokładamy w ten sam sposób. Wzór ten będzie się zwężał wraz z kolejnym rzędem, dlatego jeśli chcemy, by utrzymywał swoją szerokość, ostatni koralik rzędu zaczepiamy tak, jak pokazano na trzecim obrazku.

brick stitch brick stitch brick stitch Do góry

Ścieg „jodełka” (herringbone)

Zaczynamy od parzystej liczby koralików i wykonujemy rząd podstawowy ściegiem drabiniastym. Nawlekamy dwa koraliki i przewlekamy igłę przez przedostatni koralik pierwszego rzędu, a następnie przez trzeci koralik pierwszego rzędu (a-b). Nawlekamy znów dwa koraliki i przewlekamy igłę przez czwarty koralik pierwszego rzędu (c). W ten sposób kontynuujemy pracę do końca rzędu. Kolejny rząd zaczynamy tak, jak pokazano na drugim obrazku.

herringbone herringbone Do góry

Ścieg „jodełka” podłużny (tubular herringbone)

Zaczynamy od parzystej liczby koralików (np. 4 lub 8) i wykonujemy rząd podstawowy ściegiem drabiniastym. Łączymy, aby utworzyć koło – tak powstaje pierwsze okrążenie. Kolejne okrążenie robimy tak samo jak w przypadku płaskiego ściegu herringbone (a-c). Po zakończeniu okrążenia przewlekamy igłę w górę przez koraliki początkowe obu okrążeń i dodajemy kolejne w ten sam sposób aż do osiągnięcia pożądanej długości (c-d).

tubular herringbone Do góry

Ścieg „jodełka” podłużny skręcony (twisted tubular herringbone)

Zaczynamy podłużnym ściegiem „jodełka” i wykonujemy dwa okrążenia. Aby koralikowy sznur zaczął się skręcać, nawlekamy dwa koraliki i przeciągamy igłę przez jeden koralik, a następnie przez dwa sąsiednie. Nawlekamy znów dwa koraliki i przeciągamy igłę przez jeden koralik, a następnie przez dwa sąsiednie. W ten sposób kontynuujemy tworzenie kolejnych okrążeń (a-c).

twisted tubular herringbone Do góry

Parzysty ścieg ukośny (even-count peyote)

Nawlekamy parzystą liczbę koralików, które utworzą dwa pierwsze rzędy. Nawlekamy nowy koralik i omijając ostatni z poprzednio nawleczonych, przewlekamy igłę przez przedostatni. Następnie nawlekamy kolejny koralik, pomijamy jeden i przewlekamy igłę przez następny. W ten sposób postępujemy do końca rzędu (a-c). Następny zaczynamy od nawleczenia koralika i przewleczenia igły przez pierwszy koralik poprzedniego rzędu (d-e).

even-count peyote Do góry

Nieparzysty ścieg ukośny (odd-count peyote)

Ścieg z nieparzystą liczbą koralików wykonujemy tak samo jak ten z parzystą, wyjątkiem jest tylko sposób rozpoczynania kolejnych rzędów. Można to zrobić na dwa sposoby: gdy zostaną do dodania dwa ostatnie koraliki (7 i 8) igłę przewlekamy przez koraliki zgodnie z rysunkiem (a-c), czyli w następującej kolejności: 7, 2, 1, 8, 2, 3, 7, 2, 1, 8, albo zaczepiamy ostatni koralik tak, jak to pokazano na drugim rysunku.

odd-count peyote odd-count peyote Do góry

Łączenie ściegu ukośnego (peyote)

Ścieg peyote tworzy „ząbki”, dlatego połączenie dwóch fragmentów jest niezwykle proste – wystarczy przewlec igłę przez koralik znajdujący się po przekątnej.

łączenie ściegu ukośnego peyote Do góry